2010 Haiti Kolera Salgını Atölye Çalışması Yapıldı

Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü yılın ilk atölye çalışmasını 12 Kasım Pazar günü, Kırıkkale Üniversitesi Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu’nun katılımıyla, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Ankara Şubesinde gerçekleştirdi. Yaklaşık 40 katılımcıyla gerçekleşen atölye çalışmasında, 2010 yılında Haiti’de gerçekleşen kolera salgını konusu derinlemesine ele alındı.

Program, aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla daha tecrübeli olan üyelerimizin tanıştığı, vakfımızda yaptıklarımız ve yapmayı planladıklarımızı konuştuğumuz bir aile kahvaltısıyla başladı. Kahvaltının ardından Kırıkkale Üniversitesi Genç Yeryüzü Doktorları Topluluk Başkanı, aynı zamanda Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü üyesi Büşra Demir, katılımcılara Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı hakkındaki sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda vakfımızın tarihi, kuruluş amacı, faaliyet alanları, geçtiğimiz yıllarda yapılanlar ve ilerleyen zamanlar için yapılması planlanan çalışmalar gibi konulara değinildi. Hayat Vakfı sunumunun ardından Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi ve Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü üyesi Rabia Yücel hem koordinatörlükleri hakkında hem de atölye çalışmasının nasıl yapılacağı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Sunumların ardından çalışmanın nasıl olacağına daha da hakim olan katılımcılarımız, her biri Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü’nün yaklaşık 1 aylık araştırmaları sırasında karşılaştıkları ve önemli buldukları Haiti ile alakalı şehirlerin ve mekanların adı verilen gruplara ayrıldılar ve araştırmalarına başladılar.

Rabia Yücel’in moderatörlüğünde araştırma yapan “Port-Au-Prince” grubu araştırma yapma ve sunum hazırlama için belirlenen 60 dakikalık süre içinde “salgında tıbbi insani yardım yapan uluslararası kuruluşlar ve devlet kurumları” konusu üzerine çalıştı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 3 öğrencisi Gülsena Bağcı moderatörlüğünde bir araya gelen “Gonaives” grubu, Haiti kolera salgınına bağlı sağlık sorunları hakkında araştırma yapıp “Kolera nedir? Nasıl bulaşır? Korunma ve tedavi yöntemleri nelerdir? Salgını önlemek için ne tür çalışmalar yapılabilir?” sorularına cevap aradılar. Büşra Demir’in moderatörlüğünde çalışma yapan “Artibonite” grubu Haiti kolera salgınının psikososyal sonuçları üzerine yoğunlaşıp “afet sonrası halkın psikososyal durumu, afet sonrası görülebilecek psikolojik ve sosyal sorunlar ve sağlanan psikososyal destek çalışmaları” konularıyla alakalı araştırmalar yaptılar. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Betül Yıldırım moderatörlüğünde bir araya gelen “Jacmel” grubu ise “Akademide Afet Tıbbı” konu başlığıyla çalışmaya koyulup ülkemizde ve dünyada afet tıbbı ve insani yardım alanlarında eğitim veren kuruluşları, bu kuruluşların eğitim metodlarını ve bu eğitimleri alabilmek için gerekli şartların ne olduğunu araştırdılar.

Araştırma yapma ve sunum hazırlama süresinin sonunda her grup bulduğu verileri diğer gruplardaki katılımcıların bilgisine sundu. Daha önce birçok kişi tarafından, bu şekilde çok yönlü bilinmeyen ve özel bir gayret gösterip araştırma yapmadan öğrenilemeyecek olan “Haiti Kolera Salgını” konusu gün sonunda çok yönlü olarak ele alınmış oldu. Katılımcıların değerlendirmesi sonucu sunumu en çok beğenilen grup “Jacmel” grubu seçildi.

Atölye çalışmasının düzenlenmesinde emeği geçen tüm Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü üyelerine ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz

2010 Haiti Kolera Salgını Atölye Çalışması Yapıldı

Etkinlik Takvimi

<< Mart 2021 >>
PSÇPCCP
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

HSV Etkinlikler

Kayıtlı yeni etkinlik yoktur.

HSV Duyuru

Göç Konferansları – 8 : Uygur Türkleri Göçleri

  “Doğu Türkistan – Uygur Türkleri Göçleri” konu başlığı altında, 1 Mart’19 Devamı

Göç Konferansları – 7 Boşnak Göçleri Konferansı

Hayat Vakfı Ankara şubesi Göç Hareketleri Araştırmaları Koordinatörlüğü’nün, “yakın tarihte gerçekleşmiş olan Devamı

Halk Sağlığı Konferansları-1: İslam Kültür ve Medeniyetinde Tıp

2019 yılının ilk konferansını çeşitli medeniyetlerin tıp tarihini araştırdığımız çalışmamızın sonucunda ‘Geleneksel Devamı

Göç Konferansları – 5 Kırım Tatar Sürgünü konferansı gerçekleştirildi.

Hayat Vakfı Ankara şubesi Göç Hareketleri Araştırmaları Koordinatörlüğü’nün, “yakın tarihte gerçekleşmiş olan Devamı

Tıbbi İnsani Yardım [8.] Atölyesi: Kıtlık Felaketi – Somali 2011 gerçekleştirildi.

Her Açlığa Kıtlık Denebilir Mi? Hangi durumlarda kıtlık ve acil insani yardım Devamı